II Opolskie Forum Wolontariatu – Na fali wolontariatu – Dzień 1

23/10/2023 10:00 - 14:30

Organizator: OCWIP
Partner: ZSZ4 im. Bronisława Koraszewskiego
Finansowanie: Samorząd Województwa Opolskiego

10:00-10:15 – Powitanie Powitanie przez organizatorów
10:15-10:45 – Jak angażować się w wolontariat zgodnie z prawem
Podczas wystąpienia zostaną zaprezentowane aspekty prawne wolontariatu. Znajomość aspektów prawnych jest istotna ponieważ pozwala to wolontariuszom prowadzić swoją działalność w sposób legalny i zgodny z obowiązującymi przepisami. Wiedza na ten temat daje wolontariuszom jasność co do ich praw i obowiązków oraz chroni ich przed nadużyciami i niewłaściwym traktowaniem.

Zostanie przedstawiony również Korpusu Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018–2030 w praktyce.

10:45-12:15 – Opolska Koalicja Instytucji Kultury – wolontariat w kulturze Podczas tego wystąpienia zostanie zaprezentowana Opolska Koalicja Instytucji Kultury i możliwość wolontariatu w instytucjach kultury, w tym Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Polskiej Piosenki, Miejska Biblioteka Publiczna. Omówimy jak rozpocząć współpracę, co można robić w ramach wolontariatu kulturalnego?
Wręczenie dyplomów dla instytucji, które otrzymały Certyfikat Miejsca Przyjaznego Wolontariuszom w ramach programu Korpus Solidarności.
12:15-12:30 PRZERWA
12:30 – 14:30 Równoległe warsztaty:

1. Warsztat rozwojowy dla nauczycieli i koordynatorów wolontariatu pt. O tym, jak odkrywać kompetencje społeczno- emocjonalne w edukacji i u wolontariuszy

2. Warsztat dla wolontariuszy/uczniów: Jak się dogadać?

1. Dziś nie wystarczy już mówić o sposobach i strategiach uczenia się, o refleksji nad samym procesem. Nikt już nie wątpi, iż na równi z funkcjami poznawczymi równie ważny jest świat emocji. Poruszane zagadnienia: Narzędzia do pracy z emocjami. Praktyka czyni mistrza – przykład dobrych praktyk. Uczestnicy poznają metodykę SEL czyli edukację społeczno- emocjonalną i sposoby na jej wykorzystanie w swojej pracy.
Prowadząca: Barbara Chyłka – nauczycielka, w działaniu trenerka i terapeutka, z pasji koordynatorka wolontariatu w NGO. Podróżniczka lubiąca kolorowy świat.2. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się jak się dobrze komunikować się w grupie, jak radzić sobie ze stresem i jak „wyluzować”?
Prowadzący: Damian Dec: Z wykształcenia politolog, z pasji – trener. Posiada Certyfikat Szkoły Trenerów Biznesu i Doradców Personalnych Elżbiety Sołtys, Certyfikat Szkoły Tutorów, aktualnie rozwija warsztat coachingowy w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Absolwent Szkoły Facylitatorów Partnerstw Lokalnych, Absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Członek Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Specjalista Programu EURO-NGO. Współpracuje z Instytutem Millenials
14:30 ZAKOŃCZENIE

Zakończono zapisy na to wydarzenie

Skip to content