FESTIWAL WOLONTARIATU
25.11-05.12.2021
ZAPAL SIĘ DO DZIAŁANIA!

Festiwal Wolontariatu “Impuls”

Zapraszamy na Festiwal Wolontariatu “Impuls”. Nie wiesz od czego zacząć przygodę z wolontariatem? Chcesz zapytać o konkretne możliwości? Poznać opolskie możliwości wolontariatu? Na pewno znajdziesz coś dla siebie w naszym programie!

Poniżej znajdują się wszystkie nasze listopadowe i grudniowe wydarzenia:  warsztaty ,  szkolenia ,  spotkania ,
 debaty ,  otwarte wolontariaty  i  inne . Najeżdżając na wydarzenie zobaczysz jego szczegóły. Ze względów epidemiologicznych na każde wydarzenie obowiązują zapisy. Na wydarzenia podświetlone na  szaro  został osiągnięty limit zgłoszeń. -> Zobacz formularz zgłoszeniowy.<-

< 2021 >
Grudzień
«
»
Pn
Wt
Śr
Czw
Pt
So
Nd
Listopad
Listopad
1
2
 • Zarządzanie stresem i przeciwdziałanie wypaleniu w działaniach wolontaryjnych i społecznych
  11:00 -13:00
  2021-12-02
  ul. Damrota 1 45-064 Opole

  Cel: zdobycie wiedzy na temat stresu, strategii radzenia sobie ze stresem, wpływu stresu na zdrowie człowieka oraz poznanie zasad radzenia sobie ze stresem w sytuacji trudnej. Poznanie technik porządkowania swoich myśli.

  Korzyści: Zapoznanie się z tą tematyką pozwoli Ci sprawnie i z pewnością siebie poprowadzić Twoich podopiecznych przez proces zmiany w obniżeniu poziomu stresu z dystresu i eustresu. Nauczysz się, jak wspierać siebie w pracy nad dystansem do siebie i do świata, pozwoli Ci określić mocne strony, zaplanować zmianę, zatrzymać się i przyjrzeć się sobie z uwagą.

  Przygotowany zestaw zadań pozwoli Ci wzmocnić kompetencje w zakresie korzystania z własnego potencjału, identyfikowania swoich mocnych i słabych stron oraz wykorzystania tej wiedzy do budowania relacji społecznych opartych na akceptacji, szacunku i zaufaniu poprzez poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu transformowania przekonań, by stawały się one wspierającymi w procesach rozwoju społecznego i zawodowego Twojego i Twoich podopiecznych.

  Certyfikat: Zarządzanie stresem i przeciwdziałanie wypaleniu w działaniach wolontaryjnych i społecznych” – do wyboru język polski lub angielski.

  Szkolenie poprowadzi Aleksandra Marcinkowska – EDU SMART TRAINING CENTRE LIMITED DIALOG of Transformation ®️ Irlandia & Brytania. Szkoleniowiec, wykładowca, trener rozwoju osobistego, doradca biznesu, dyplomowany doradca zawodowy i personalny, pedagog i diagnosta, wykładowca akademicki na University of Bradford gdzie kończy doktorat z prawa imigracyjnego (praca z imigrantami). Studentka Psychoonkologii na SWPS. Terapeuta i diagnosta PTSD specjalizująca się w tematyce radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym, prowadząca szkolenia i warsztaty w krajach UE w tematyce stresu. Autorka licznych materiałów edukacyjnych, 4 publikacji oraz eBooka „ Moja podręczna apteczka”, który został napisany w czasie pandemii, aby pomóc osobom w kryzysie emocjonalnym. Ekspert projektów międzynarodowych. Wolontariusz w stowarzyszeniach i fundacjach; wspiera osoby bezdomne, ofiary przemocy, młodzież.

  Limit zgłoszeń na to wydarzenie został osiągnięty. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Zarządzanie stresem – samopomoc w kryzysie
  14:00 -16:00
  2021-12-02
  ul. Damrota 1 45-064 Opole

  Cel: psychoedukacja w tematyce stresu i wpływu dystresu (stresu długotrwałego, chronicznego) na nasze życie i zdrowie. Zapoznanie się ze skutkami długotrwałego stresu oraz z technikami radzenia sobie ze stresem chronicznym w celu przeciwdziałania chorobom, w tym chorobom nowotworowym.

  Korzyści: Udział w spotkaniu pozwoli Ci spojrzeć szerzej na tematykę stresu poprzez przyjrzenie się jego negatywnym skutkom. Krzysztof podzieli się z Wami osobistą historią, kiedy został zdiagnozowany z rakiem złośliwym jądra, jak sobie poradził i jak jego życie się zmieniło. Aleksandra przyjrzy się działaniom na silnej adrenalinie, długotrwałemu stresowi i jego skutkom oraz wpływowi na nasze życie i zdrowie.

  Przygotowany zestaw zadań pozwoli Ci wzmocnić kompetencje w zakresie korzystania z własnego potencjału, reagowania, kiedy czujesz, że żyjesz w chronicznym stresie, zapoznania się z tematyką samopomocy w kryzysie.

  Certyfikat: „Zarządzanie stresem – samopomoc w kryzysie” – do wyboru język polski lub angielski.

  Spotkanie poprowadzą Aleksandra Marcinkowska oraz Krzysztof Danków

  Aleksandra Marcinkowska – EDU SMART TRAINING CENTRE LIMITED DIALOG of Transformation ®️ Irlandia & Brytania. Szkoleniowiec, wykładowca, trener rozwoju osobistego, doradca biznesu, dyplomowany doradca zawodowy i personalny, pedagog i diagnosta, wykładowca akademicki na University of Bradford gdzie kończy doktorat z prawa imigracyjnego (praca z imigrantami). Studentka Psychoonkologii na SWPS. Terapeuta i diagnosta PTSD specjalizująca się w tematyce radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym, prowadząca szkolenia i warsztaty w krajach UE w tematyce stresu. Autorka licznych materiałów edukacyjnych, 4 publikacji oraz eBooka „ Moja podręczna apteczka”, który został napisany w czasie pandemii, aby pomóc osobom w kryzysie emocjonalnym. Ekspert projektów międzynarodowych. Wolontariusz w stowarzyszeniach i fundacjach; wspiera osoby bezdomne, ofiary przemocy, młodzież.

  Krzysztof Danków – prelegent, organizator imprez w ramach stowarzyszenia #MaszJajaIdzNaBadania, którego jest prezesem; triathlonista, biegacz, propaguje zdrowy styl życia w oparciu o zasady zdrowego i pozytywnego myślenia. Łączy ludzi inspirując ich do zmiany po przebytym nowotworze złośliwym jądra dzieląc się swoją historią.
  Celem stowarzyszenia, którego Krzysztof jest prezesem jest promowanie regularnej profilaktyki badań wśród mężczyzn, która ma pełnić rolę “bezpiecznika” przed chorobami cywilizacyjnymi. W ramach promocji zdrowego stylu życia i pokazania, że po nowotworze można realizować szalone projekty i sięgać po marzenia ukończył kilka pełnych triathlonów, Double Ironmana na Litwie, przebiegł Koronę Gór Polski 205 km w 5 dni, przebiegłem Główny Szlak Sudecki 443 km w 6 dni. Przeprowadził takie imprezy masowe jak: trening biegowy na Wyspie Bolko na 100 km, „Przebudzenie” czyli bieg na orientację skierowany do wszystkich Opolan na Wyspie Bolko angażując i zrzeszając wolontariuszy w każdym wieku.

  -> Zapisz się już dziś! <-

3
4
 • Marketing dla organizacji pozarządowych
  11:00 -13:00
  2021-12-04

  Marketing dla organizacji pozarządowych. – Marketing – coś, na co zawsze brakuje czasu albo jest na dalszym planie. A tak naprawdę to od niego zależy, czy o organizacji będzie głośno, czy ludzie będą wiedzieć, czym się zajmuje i czy będą chętnie angażować się w akcje przez nie organizowane. Działalność w mediach społecznościowych, strategia marketingowa, marketing w sytuacjach kryzysowych – postaramy się przybliżyć najważniejsze elementy, które pozwolą na budowanie i kształtowanie wizerunku organizacji.

  Prowadzący:

  Joanna Berezowska – przez lata dziennikarka (głównie radiowa), obecnie szef działu marketingu. Zajmuje się m.in. tworzeniem strategii marketingowych, budowaniem wizerunku marki, kontaktami z mediami. Na swoim koncie ma też wprowadzanie nowych produktów na rynek, czy też optymalizowanie kampanii reklamowych w internecie. W marketingu najbardziej lubi to, że można uruchamiać w nim nieskończone pokłady kreatywności.

  Monika Latek – z wykształcenia polonistka, z zamiłowania marketer. Jej ulubiony obszar działania to pozycjonowanie marki poprzez content marketing (marketing treści). Doświadczenie zdobywała m.in. w działach marketingu średnich i dużych firm, a także jako specjalistka ds. Social Mediów w agencji marketingowej. W codziennych działaniach stawia na strategiczne podejście i spójność komunikacyjną.

  -> Zapisz się już dziś! <-

 • World Cafe na temat kompetencji niezbędnych do wolontariatu i podsumowanie Festiwalu
  14:00 -17:00
  2021-12-04
  ul. Krakowska 32 45-075 Opole

  World Café to metoda służąca uporządkowaniu dyskusji – wymiany informacji i pomysłów oraz określenia potrzeb i oczekiwań wszystkich zaangażowanych stron (ale nie znalezienia konkretnych rozwiązań). Polega na jednoczesnej rozmowie o kilku aspektach danej kwestii (przypisanych do osobnych stolików) przez uczestników podzielonych na grupy; przez zmiany stolików, uczestnicy mogą omówić wszystkie tematy.

  Prowadzący:

  Alicja Gawinek – Prezeska OCWIP, trenerka, doradczyni m.in. z zakresu zarządzania ngo, prawnych aspektów, budowania zespołu, wolontariatu, itp. Od ponad 20 lat działa na rzecz rozwoju III sektora.Pracuje również z seniorami i młodzieżą.

  Jakub Lasek – lider i trener w organizacjach pozarządowych, miejski koordynator wolontariatu, lokalny aktywista i wolontariusz. Wiceprezes Fundacji Geko. Posiada szerokie doświadczenie w marketingu, zarządzaniu zespołem, jak i projektami. Od ponad 10 lat jest czynnie zaangażowanym instruktorem harcerskim, pracującym z młodzieżą i liderami. W każdej wolnej chwili uwielbia podróżować i biegać po górach, a najlepiej to oba jednocześnie.

  Agnieszka Kossowska, dr n. hum., prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE, autorka książki dla dzieci „Duże sprawy w małych głowach”. Autorka licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, członkini składu autorskiego czasopisma “Terapia specjalna dzieci i dorosłych”.

  Kaja Marchel, sekretarz Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE. Zawodowo związana z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – od 2016 r. kierownik działu organizacyjno-informacyjnego. Posiada doświadczenie w zarządzaniu zespołem oraz wysokie kompetencje w zakresie organizacji wydarzeń. Koordynatorka projektów kulturalnych.

  -> Zapisz się już dziś! <-

 • Spotkanie z Agnieszką Samolej
  17:00 -19:00
  2021-12-04

  Praca w miejscach gdzie ludziom brakuje właściwie wszystkiego i gdzie niestabilna sytuacja polityczna odbiera ludziom domy to rzeczywistość wielu misji humanitarnych. Praca, którą wykonuje się pomimo wielu niebezpieczeństw i często do ostatniej chwili przed ewakuacją. I wreszcie praca przepełniona widokiem nędzy i cierpienia, także dzieci, które wobec tej sytuacji są zupełnie bezbronne.

  A jednak są ludzie, którzy ją wykonują. O wyzwaniach jakich podejmują się organizacje takie jak Polska Akcja Humanitarna czy jej zagraniczni odpowiednicy. O tym wszystkim opowie wieloletnia koordynatorka misji humanitarnych w takich miejscach jak Sudan Południowy czy Kurdystan w Iraku, Agnieszka Samolej.

  -> Zapisz się już dziś! <-

 • Impuls Party
  21:00 -23:59
  2021-12-04
  ul. Krakowska 32 45-075 Opole

  W najbliższą sobotę zapraszamy na imprezę zamykającą tegoroczną edycję Festiwalu Wolontariatu „Impuls”. Impulsem do dobrej zabawy będą znane i lubiane hity z lat 80/90/00.

  Nie obowiązują zapisy – po prostu zapraszamy do OPO 🙂
  Więcej informacji w wydarzeniu na FB.

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
styczeń
styczeń

NASZE DZIAŁANIA

Potrzebujesz pomocy?

Opolska Służba Harcerska

Jesteś seniorem?

Zadzwoń na Telefon Życzliwości:
77 441 23 70

Centrum Senior zapewni wsparcie w znalezieniu wolontariuszy lub pracowników społecznych, którzy pomogą m.in. w robieniu zakupów, kupowaniu leków, przewożeniu rzeczy czy innej pomocy, jaka będzie potrzebna.

Chcę pomóc

Szukasz wolontariatu dla siebie? Wszystkie aktualne oferty dostępne są w bazie Korpusu Solidarności.

Dla każdego możemy znaleźć odpowiednią ofertę wolontariatu dostosowaną do jego oczekiwań i potrzeb. Rejestracja w bazie Korpusu Solidarności wiąże się z dodatkowymi możliwościami m.in. otrzymaniem Karty Wolontariusza.

Jeżeli w bazie nie znajdziesz wolontariatu dla siebie – zarejestruj się lub skontaktuj się pod numerem telefonu 535 446 389.

Osoby, które chcą pomóc w trudnym czasie pandemii zapraszamy również do kontaktu z Centrum Senior tel. 77 441 23 70.

Dla NGO

POZYSKAJ WOLONTARIUSZY
Zarejestruj swoją potrzebę pomocy lub organizację w bazie Korpusu Solidarności albo skontaktuj się pod numerem telefonu 535 446 389. Dzięki temu opolscy wolontariusze będą w stanie znaleźć Twoją ofertę.
DORADZTWO
Jeśli Twoje NGO potrzebuje doradztwa w zakresie księgowości, prawa i marketingu skontaktuj się z nami poradę pod nr 661 567 664 lub wysłać email na adres biuro@iskra.opole.pl
WOLONTARIUSZE EUROPEJSCY
Jeżeli jako organizacja lub instytucja poszukujesz wolontariuszy lub partnerskich organizacji z zagranicy, możecie skontaktować się mailowo z Fundacją Semper Avanti Opole pod adresem: mateusz.letowski@semperavanti.org. Zespół fundacji pomoże w pozyskiwaniu kontaktów zagranicznych, które mogą rozwinąć działania organizacji w skali europejskiej i nie tylko.
POMOC DLA NGO
Jeżeli Twoja organizacja jest w trudniejszej sytuacji, chociażby z powodu trwającej pandemii, zachęcamy do zwrócenia się o pomoc do Centrum Dialogu Obywatelskiego pod numerem telefonu 77 44 619 44.
PORADA PRAWNA
W Centrum Dialogu Obywatelskiego (https://cdo.opole.pl) mieści się również punkt nieodpłatnych porad prawnych i mediacji dla osób, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. W celu uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej należy umówić się na poradę pod nr 77 54 11 356 lub wysłać email na adres npp@um.opole.pl.
PROMUJ WYDARZENIE
Poniżej znajdziesz formularz, gdzie NGO mogą dodawać swoje wydarzenia, które będą następnie dodawane do miejskiego kalendarza i promowane na stronie: https://www.opole.pl/dla-mieszkanca/wydarzenia Wpisz swoje wydarzenie do -> formularza <-.
SALE KONFERENCYJNE
Do dyspozycji opolskich organizacji pozarządowych oraz wszystkich wolontariuszy społeczników, którym idea dialogu oraz partycypacji społecznej jest szczególnie bliska, oddane są trzy sale konferencyjne dostępne siedem dni w tygodniu w siedzibie CDO (https://cdo.opole.pl). Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Newsy

O Iskrze

Iskra – Opolskie Centrum Wolontariatu

Iskra – Opolskie Centrum Wolontariatu

Projekt Geko

Projekt Geko

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez poniższy formularz.

  Skip to content

   

  Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o aktualnych wolontariatach i wydarzeniach.

  Możesz się wypisać w każdym momencie