FESTIWAL WOLONTARIATU
25.11-05.12.2021
ZAPAL SIĘ DO DZIAŁANIA!

Festiwal Wolontariatu “Impuls”

Zapraszamy na Festiwal Wolontariatu “Impuls”. Nie wiesz od czego zacząć przygodę z wolontariatem? Chcesz zapytać o konkretne możliwości? Poznać opolskie możliwości wolontariatu? Na pewno znajdziesz coś dla siebie w naszym programie!

Poniżej znajdują się wszystkie nasze listopadowe i grudniowe wydarzenia:  warsztaty ,  szkolenia ,  spotkania ,
 debaty ,  otwarte wolontariaty  i  inne . Najeżdżając na wydarzenie zobaczysz jego szczegóły. Ze względów epidemiologicznych na każde wydarzenie obowiązują zapisy. Na wydarzenia podświetlone na  szaro  został osiągnięty limit zgłoszeń. -> Zobacz formularz zgłoszeniowy.<-

«
»
Pn
Wt
Śr
Czw
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
 • Podwieczorek w Talentowni, czyli na luzie o wolontariacie
  16:00 -18:00
  2021-11-25
  ul. Barlickiego 13 45-083 Opole

  Wiele osób potrzebuje uwagi, pomocy, wsparcia. To rozumieją wolontariusze. Dlatego potrzebne jest też spotkanie bez struktury, agendy, czy programu spotkania. Ważne jest dzielenie się i otwartość. To taka przestrzeń na kreację i relację. Spotkanie się z ludźmi. Wiele osób zastanawia się jak spędzić czas, co robić, nudzi się lub traci sens życia. Na Podwieczorku w Talentowni każdy jest ważny i potrzebny. Wystarczy być.

  Spotkanie poprowadzi Piotr Koziol – prezes Fundacji Kwitnące Talenty, która prowadzi miejsce uwalniania potencjału w Opolu – Talentownia. Zarządza organizacjami pozarządowymi od 30 lat. Przedsiębiorca od 2008 roku, w tym m.in. Menedżer ds. Programów inwestycyjnych, trener biznesu, certyfikowany zarządzający projektami (IPMA). Członek BNI Kreacja oraz Biznesowej Grupy Opole. Od kilkunastu lat zajmuje się fundraisingiem.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Jak pozyskać wolontariuszy międzynarodowych do swojej organizacji
  17:00 -19:00
  2021-11-25
  ul. Damrota 4/6 45-064 Opole

  Spotkanie dla wszystkich organizacji i instytucji, które chciałyby gościć międzynarodowych wolontariuszy, podczas którego dowiecie się między innymi, jak:
  – dołączyć do programu Europejskiego Korpusu Solidarności
  – jak dołączyć do projektu, lub samemu go napisać
  – co zyskuje organizacja
  – co otrzymuje wolontariusz
  Podzielimy się z Wami wskazówkami praktycznymi, naszym doświadczeniem i będziecie mogli zadać wszystkie nurtujące pytania.

  Szkolenie poprowadzi Mateusz Łętowski – na co dzień koordynator zespołu, oraz projektów Europejskiego Korpusu Solidarności, w Fundacji Semper Avanti.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Debata – Wolontariat pracowniczy
  17:00 -19:00
  2021-11-25
  ul. Krakowska 32 45-075 Opole

  Spotkanie praktyków wolontariatu pracowniczego z różnych branż, którzy przedstawią swój punkt widzenia na działalność społeczną pracowników. Będziemy rozmawiać o dobrych praktykach i o trudnych wyzwaniach, a wreszcie i o tym jakie są perspektywy rozwoju wolontariatu pracowniczego, w firmach operujących w Opolu.

  Prowadzący debatę:

  Bartosz Berezowski – menedżer projektów informatycznych, doradca biznesowy i w zakresie działalności społecznej. Prezes Fundacji Geko, współtwórca Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra. Wiceprzewodniczący Opolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz zespołu Prezydenta Miasta Opola ds. budżetu obywatelskiego. Doświadczony trener umiejętności miękkich dla młodzieży. Ojciec dużej rodziny, entuzjasta ogrodnictwa, szachów i fantastyki.

  Jakub Lasek – lider i trener w organizacjach pozarządowych, miejski koordynator wolontariatu, lokalny aktywista i wolontariusz. Wiceprezes Fundacji Geko. Posiada szerokie doświadczenie w marketingu, zarządzaniu zespołem, jak i projektami. Od ponad 10 lat jest czynnie zaangażowanym instruktorem harcerskim, pracującym z młodzieżą i liderami. W każdej wolnej chwili uwielbia podróżować i biegać po górach, a najlepiej to oba jednocześnie.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

26
 • Jak organizacja powinna się przygotować do wolontariatu i przyjęcia wolontariuszy
  14:00 -16:00
  2021-11-26
  Link do spotkania zostanie przesłany zapisanym uczestnikom.

  O czym powinna/musi wiedzieć organizacja/ instytucja, która chce przyjąć wolontariusza. Jakie są prawa i obowiązki organizacji przyjmującej. Dobre praktyki.

  Warsztat poprowadzą:
  Barbara Chyłka – była nauczycielka gimnazjum, liceum i przez krótki czas przedszkola, gdzie uczyła religii, języka niemieckiego oraz historii. Obecnie trenerka, edukatorka,członkini grupy Superbelfrzy RP; doradczyni ds. języka niemieckiego oraz dwujęzyczności w Domu Współpracy–Polsko Niemieckiej w Opolu; Na co dzień koordynatorka wolontariatu i fundraiserka w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie.

  Alicja Gawinek – Prezeska OCWIP, trenerka, doradczyni m.in. z zakresu zarządzania ngo, prawnych aspektów, budowania zespołu, wolontariatu, itp. Od ponad 20 lat działa na rzecz rozwoju III sektora.Pracuje również z seniorami i młodzieżą.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Warsztat kreatywny dla wolontariuszy
  16:30 -18:30
  2021-11-26

  W trakcie warsztatu porozmawiamy o…
  1. Kim jest osoba wymagająca opieki?
  2. Czym jest terapia zajęciowa jej metody i zastosowanie.
  3. Terapia zajęciowej w praktyce.
  4. Gdzie szukać materiałów, oraz jak można samemu je stworzyć.

  Warsztat poprowadzi Barbara Chyłka
  – była nauczycielka gimnazjum, liceum i przez krótki czas przedszkola, gdzie uczyła religii, języka niemieckiego oraz historii. Obecnie trenerka, edukatorka,członkini grupy Superbelfrzy RP; doradczyni ds. języka niemieckiego oraz dwujęzyczności w Domu Współpracy–Polsko Niemieckiej w Opolu;
  Na co dzień koordynatorka wolontariatu i fundraiserka w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Warsztat – Planowanie projektu społecznego dla każdego
  17:00 -18:30
  2021-11-26
  Link do spotkania zostanie przesłany zapisanym uczestnikom.

  W trakcie warsztatu online uczestnicy dowiedzą się jak w prosty sposób zaplanować i zorganizować własny projekt społeczny, który zmienia otoczenie na lepsze. W praktyce zostanie pokazane jak można połączyć go ze swoimi zainteresowaniami czy pasjami. Uczestnicy wspólnie przejdą przez proces planowania przykładowego projektu, dzięki czemu będzie im łatwiej zaplanować swoje działania społeczne w przyszłości. Dzięki temu warsztat doda każdemu dodatkowej dawki motywacji do podejmowania i organizowania własnych działań.

  Warsztat poprowadzi Jakub Lasek – lider i trener w organizacjach pozarządowych, miejski koordynator wolontariatu, lokalny aktywista i wolontariusz. Wiceprezes Fundacji Geko. Posiada szerokie doświadczenie w marketingu, zarządzaniu zespołem, jak i projektami. Od ponad 10 lat jest czynnie zaangażowanym instruktorem harcerskim, pracującym z młodzieżą i liderami. W każdej wolnej chwili uwielbia podróżować i biegać po górach, a najlepiej to oba jednocześnie.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

27
 • Otwarte wolontariaty
  10:00 -11:30
  2021-11-27

  “Otwarte Wolontariaty” to już sprawdzona forma, która świetnie działała przy poprzedniej edycji Festiwalu. Dlatego też i tym razem stworzymy możliwość zgłoszenia się jako wolontariusze do wybranych organizacji – właśnie w tym krótkim czasie trwania Festiwalu. Po to, żeby każdy mógł sprawdzić, czy takie działania są właśnie dla niego i czy się w tym dobrze czuje. Jednocześnie dajemy możliwość organizacjom zachęcić kolejne osoby do działania w ich szeregach. Liczymy na to, że taki początek, zapoznanie się – będą właśnie Impulsem do podjęcia dłuższej współpracy.

   W dniu 27.11.2021, w godzinach 10.00-11.30 można wziąć udział w następujących wolontariatach… 

  Organizator: Fundacja l’Arche
  Kontakt: Monika Grabowska grabowska.monika28@gmail.com 609055674
  Miejsce: Plac Katedralny 4, Opole, spotkanie odbędzie się w budynku Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia w sali na parterze lub I piętrze.
  Poszukiwani wolontariusze: wiek min.16 lat (osoby niepełnoletnie zgoda rodzica lub opiekuna), chęć uczenia się nowych rzeczy, komunikatywność
  Na czym polega wolontariat: Fundacja l’Arche działa w ponad 30 krajach na świecie. Pomaga osobom z niepełnosprawnością intelektualną po przez wspieranie ich w codzienny życiu i funkcjonowaniu w społeczeństwie. W Opolu fundacja organizuje spotkania oraz różnego rodzaju warsztaty/zajęcia, podczas których wolontariusze mają możliwość bezpośredniego zaangażowania się w ich przygotowanie oraz prowadzenie. W trakcie “Otwartego Wolontariatu” osoby zainteresowane będą mogły poznać bliżej działania l’Arche oraz współtworzyć wraz z osobami z niepełnosprawnością listy/ kartki skierowanie do innych oddziałów fundacji w Polsce i zagranicą. W ramach spotkania proponujemy kreatywne warsztaty oraz możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy i nawiązywania relacji z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

  Organizator: Fundacja Kwitnące Talenty
  Kontakt: Piotr Koziol fundacja@kwitnacetalenty.pl 607550062
  Miejsce: Barlickiego 13, Opole
  Poszukiwani wolontariusze: Chętni do udziału w wolontariacie!
  Na czym polega wolontariat: Uczestnik pozna w sposób inspirujący specyfikę Talentowni, miejsca odkrywania i rozwijania talentów oraz weźmie udział w tworzeniu wydarzenia. Prosimy o punktualność. Liczba osób ograniczona: maksymalnie 15 osób

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Szkolenie – Wolontariat Pracowniczy
  11:00 -15:00
  2021-11-27
  ul. Damrota 1 45-064 Opole

  Plan szkolenia:

  1. Wolontariat: definicja, krótko o historii
  2. Wolontariat doceniony przez gremia (organizacje światowe i instytucje europejskie)
  3. Wolontariat jako element społecznego zaangażowania firm w Polsce – dane z badań i korzyści dla firm
  4. Mechanizmy wsparcia wolontariatu: mikrogranty, dzień wolny z przeznaczeniem na wolontariat, konkursy, etc.
  5. Koalicja Liderzy Pro-Bono – przykład idzie z góry
  6. Karta zasad Wolontariatu Pracowniczego


  Prowadzący Paweł Łukasiak
  – Prezes i założyciel Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, prowadzącej ogólnopolskie programy społeczne, członek zarządu Fundacji Dobra Sieć. Akademią kieruje od sierpnia 1998 roku. Od ponad 20 lat aktywnie związany z trzecim sektorem. Stypendysta Fundacji Ashoka i Fundacji C.S. Motta. Ekspert w dziedzinie fundraisingu, społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i społecznego zaangażowania biznesu (CCI). Autor i współautor wielu publikacji. Prowadzi mentoring w zakresie Venture Philanthropy w ramach Funduszu Podwójne Wyzwanie. W 2011 r. nagrodzony Medalem Solidarności Społecznej m.in. za propagowanie idei odpowiedzialności społecznej biznesu. W 2011 r. odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Członek Rady Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Otwarte wolontariaty
  12:00 -13:30
  2021-11-27

  “Otwarte Wolontariaty” to już sprawdzona forma, która świetnie działała przy poprzedniej edycji Festiwalu. Dlatego też i tym razem stworzymy możliwość zgłoszenia się jako wolontariusze do wybranych organizacji – właśnie w tym krótkim czasie trwania Festiwalu. Po to, żeby każdy mógł sprawdzić, czy takie działania są właśnie dla niego i czy się w tym dobrze czuje. Jednocześnie dajemy możliwość organizacjom zachęcić kolejne osoby do działania w ich szeregach. Liczymy na to, że taki początek, zapoznanie się – będą właśnie Impulsem do podjęcia dłuższej współpracy.

   W dniu 27.11.2021, w godzinach 12.00-13.30 można wziąć udział w następujących wolontariatach… 

  Organizator: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
  Kontakt: Patryk Śróda pat.sroda@gmail.com 607344544
  Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury ul. Strzelców Bytomskich 1, Opole
  Poszukiwani wolontariusze: 5 – 105 lat 😉
  Na czym polega wolontariat: Praca Sztabu WOŚP Opole podczas przygotowań do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spotkanie dla każdego, komu bliskie jest hasło Miłość – Przyjaźń – Muzyka oraz idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  Organizator: Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu Grupa Regionalna ŚLĄSK
  Kontakt: Mirosław Gerc miroslaw.gerc@surwiwal.edu.pl 783186403
  Miejsce: Jeziora przy ul. Xawerego Dunikowskiego (pinezka na mapie Google)
  Poszukiwani wolontariusze: 7 – 105 lat 😉
  Na czym polega wolontariat: Posprzątajmy razem kawałek naszego świata! Zbieramy śmieci w okolicach kamionek. Bo przecież wszyscy chcemy, żeby nasze otoczenie było piękne i czyste. Na końcu trasy będzie czekać na nas przygotowane przez leśników ognisko! Stowarzyszenie zorganizuje również warsztaty z rozniecania ognia oraz przedstawi jak zrobić to w sposób jak najmniej inwazyjny dla przyrody. Zapewniamy worki na śmieci, rękawiczki oraz kiełbaski.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Wolontariat talentów – wolontariat kompetencyjny
  14:00 -16:00
  2021-11-27
  ul. Barlickiego 13 45-083 Opole

  Zastanawiasz się co robić w życiu? Pragniesz realizować wolontariat w zgodzie ze swoimi potrzebami, kompetencjami i talentami? Zapraszamy na konkretny warsztat dotyczący rozwoju swojego potencjału i kompetencji w ramach wolontariatu. To może być Twoja ścieżka rozwoju i odnalezienie sensu swojego życia, a może impuls do zmiany. Zapraszamy do Talentowni!

  Warsztat poprowadzi Piotr Koziol – prezes Fundacji Kwitnące Talenty, która prowadzi miejsce uwalniania potencjału w Opolu – Talentownia. Zarządza organizacjami pozarządowymi od 30 lat. Przedsiębiorca od 2008 roku, w tym m.in. Menedżer ds. Programów inwestycyjnych, trener biznesu, certyfikowany zarządzający projektami (IPMA). Członek BNI Kreacja oraz Biznesowej Grupy Opole. Od kilkunastu lat zajmuje się fundraisingiem.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Spotkanie z misjonarką Heleną Pyz i projekcja filmu “Jutro czeka nas długi dzień”
  17:00 -19:30
  2021-11-27
  ul. Oleska 45, 45-052 Opole

  Zapraszamy na spotkanie z misjonarką Heleną Pyz połączone z projekcją filmu „Jutro czeka nas długi dzień”. Dokument w reżyserii Pawła Wysoczańskiego jest portretem Heleny Pyz, polskiej lekarki pracującej w Indiach. To poruszająca i krzepiąca opowieść o poświęceniu i sile dobra.

  W Jeevodaya w Indiach mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom.

  Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą. Długotrwała obserwacja dokumentalna pozwala zrozumieć, na czym polegała wyjątkowa rola misjonarki i lekarki.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

28
29
 • Otwarte wolontariaty
  13:30 -15:00
  2021-11-29

  “Otwarte Wolontariaty” to już sprawdzona forma, która świetnie działała przy poprzedniej edycji Festiwalu. Dlatego też i tym razem stworzymy możliwość zgłoszenia się jako wolontariusze do wybranych organizacji – właśnie w tym krótkim czasie trwania Festiwalu. Po to, żeby każdy mógł sprawdzić, czy takie działania są właśnie dla niego i czy się w tym dobrze czuje. Jednocześnie dajemy możliwość organizacjom zachęcić kolejne osoby do działania w ich szeregach. Liczymy na to, że taki początek, zapoznanie się – będą właśnie Impulsem do podjęcia dłuższej współpracy.

   W dniu 29.11.2021, w godzinach 13.30-15.00 można wziąć udział w następujących wolontariatach… 

  Organizator: Centrum “Senior w Opolu” przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu
  Kontakt: Jędrzej Szotek j.szotek@mopr.opole.pl 774412370
  Miejsce: Centrum Senior w Opolu przy ul. Krakowskiej 32
  Poszukiwani wolontariusze: min. 13 lat
  Na czym polega wolontariat: Wolontariuszom zostanie przedstawiona bieżąca działalność Centrum.

  Organizator: Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie
  Kontakt: Barbara Chyłka b.chylka@hospicjumopolskie.pl 728949636
  Miejsce: Hospicjum “Betania” pl. Kościelny 2 Opole. W przypadku wystąpienia obostrzeń spotkania odbędą się on-line.
  Poszukiwani wolontariusze: Od 13 roku życia, chęć pomocy w hospicjum jak i praca na rzecz Stowarzyszenia.
  Na czym polega wolontariat: W trakcie spotkania poznamy pracę wolontariusza długoterminowego w hospicjum “Betania” w Opolu jak również zaangażowanie się na rzec Stowarzyszenia poprzez wolontariat akcyjny.

  Organizator: Centrum Dialogu Obywatelskiego
  Kontakt: Mirela Ulrich mirela.ulrich@um.opole.pl 502045342
  Miejsce: ul. Damrota 1 Opole.
  Poszukiwani wolontariusze: Zapraszamy osoby zainteresowane tematem budżetu obywatelskiego, inicjatywy lokalnej, działalnością rad dzielnic i działalnością organizacji pozarządowych.
  Na czym polega wolontariat: Przybliżenie zakresu działań CDO – “Dzień otwarty”,

  Organizator: Fundacja Kwitnące Talenty
  Kontakt: Piotr Koziol fundacja@kwitnacetalenty.pl 607550062
  Miejsce: ul. Barlickiego 13 Opole.
  Poszukiwani wolontariusze: Chętni do udziału w wolontariacie ;).
  Na czym polega wolontariat: Uczestnik pozna w sposób inspirujący specyfikę Talentowni, miejsca odkrywania i rozwijania talentów oraz weźmie udział w tworzeniu wydarzenia. Prosimy o punktualność. Liczba osób ograniczona: maksymalnie 15 osób.

 • Otwarte wolontariaty
  16:00 -17:30
  2021-11-29

  “Otwarte Wolontariaty” to już sprawdzona forma, która świetnie działała przy poprzedniej edycji Festiwalu. Dlatego też i tym razem stworzymy możliwość zgłoszenia się jako wolontariusze do wybranych organizacji – właśnie w tym krótkim czasie trwania Festiwalu. Po to, żeby każdy mógł sprawdzić, czy takie działania są właśnie dla niego i czy się w tym dobrze czuje. Jednocześnie dajemy możliwość organizacjom zachęcić kolejne osoby do działania w ich szeregach. Liczymy na to, że taki początek, zapoznanie się – będą właśnie Impulsem do podjęcia dłuższej współpracy.

   W dniu 29.11.2021, w godzinach 16.00-17.30 można wziąć udział w następujących wolontariatach… 

  Organizator: Fundacja Geko im. Moniki Mnich
  Kontakt: Jakub Lasek biuro@fundacjageko.pl 502394199
  Miejsce: CDO sala 106, ul. Damrota 1 45-064 Opole
  Poszukiwani wolontariusze: od 16 lat
  Na czym polega wolontariat:
  W trakcie wolontariatu możesz liczyć z naszej strony na:
  – przygotowanie i przeszkolenie do realizacji zaplanowanych działań,
  – wsparcie w trakcie ich prowadzenia i informację zwrotną dotyczącą Twoich zadań,
  – możliwość rozwijania zainteresowań i zdobywanie doświadczenia w interesujących Cię obszarach,
  – poznanie funkcjonowania opolskich organizacji pozarządowych,
  – ambitne wyzwania dające satysfakcję i miło spędzony czas.

  Fundacja Geko oferuje swoim wolontariuszom:
  – współpracę w ramach porozumienia wolontariackiego i ubezpieczenie NNW,
  – zaświadczenie o odbytym wolontariacie (na życzenie wolontariusza),
  – możliwość skorzystania z oferty szkoleniowo-edukacyjnej i podnoszenia swoich kwalifikacji.
  – rozwój umiejętności interpersonalnych i organizacyjnych,
  – zdobycie doświadczenia w pracy z innymi organizacjami, szkoleniach i doradztwu.

  Brzmi nieźle? Zachęcamy do kontaktu z koordynatorem wolontariatu: Jakub Lasek mail: j.lasek@fundacjageko.pl

 • Szkolny wolontariat bez tajemnic – czego potrzebuje szkolny wolontariat?
  17:00 -19:00
  2021-11-29
  ul. Damrota 1 45-064 Opole

  Podczas debaty będziemy rozmawiać o tym jakie potrzeby mają szkolne koła wolontariatu, pokażemy dobre praktyki, podyskutujemy o tym jak zacząć? Co można robić? Gdzie możemy szukać wsparcia i inspiracji w pracy ze szkolnym wolontariatem.

  Debatę poprowadzą:

  Alicja Gawinek – Prezeska OCWIP, trenerka, doradczyni m.in. z zakresu zarządzania ngo, prawnych aspektów, budowania zespołu, wolontariatu, itp. Od ponad 20 lat działa na rzecz rozwoju III sektora.Pracuje również z seniorami i młodzieżą.

  Barbara Chyłka – była nauczycielka gimnazjum, liceum i przez krótki czas przedszkola, gdzie uczyła religii, języka niemieckiego oraz historii. Obecnie trenerka, edukatorka,członkini grupy Superbelfrzy RP; doradczyni ds. języka niemieckiego oraz dwujęzyczności w Domu Współpracy–Polsko Niemieckiej w Opolu;
  Na co dzień koordynatorka wolontariatu i fundraiserka w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • P&P – pasja i pieniądze, czyli o zdobywaniu pieniędzy na działalność społeczną
  17:00 -20:00
  2021-11-29
  ul. Barlickiego 13 45-083 Opole

  Jak zdobyć pieniądze na działalność społeczną? Piotr Koziol & Piotr Szwedrowski czyli z pasją o pieniądzach dla organizacji pozarządowych. Zapraszamy na praktyczne warsztato-wykłady w Talentowni przy ul. Barlickiego 13.

  Prowadzący:

  Piotr Koziol – prezes Fundacji Kwitnące Talenty, która prowadzi miejsce uwalniania potencjału w Opolu – Talentownia. Zarządza organizacjami pozarządowymi od 30 lat. Przedsiębiorca od 2008 roku, w tym m.in. Menedżer ds. Programów inwestycyjnych, trener biznesu, certyfikowany zarządzający projektami (IPMA). Członek BNI Kreacja oraz Biznesowej Grupy Opole. Od kilkunastu lat zajmuje się fundraisingiem.

  Piotr Szwędrowski – koordynator projektów Fundacji “Wypłyń na Głębię” i fundraiser. Pomysłodawca i współautor programów profilaktycznych i edukacyjnych – m. in. programu “Dobry Temat” (pierwszego w Polsce programu profilaktycznego on-line), “Katecheza 2.0” (multimedialny projekt wspierający nauczanie religii przez katechetów i rodziców) czy “Skazany na Wolność (program profilaktyczny, w ramach którego odwiedził 74 zakłady karne w całej Polsce). W przeszłości przedsiębiorca, pełnił także funkcje managerskie i dyrektorskie.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Praca i wolontariat z dziećmi oraz młodzieżą: co robić by budować relacje oparte na szacunku?
  18:00 -19:30
  2021-11-29
  Link do spotkania zostanie przesłany zapisanym uczestnikom.

  Praktyczne warsztaty z case study i narzędziami pomagającymi budować relacje. Dla osób które dopiero zaczynają, a także chcą uzupełnić wiedzę i umiejętności.

  Każda osoba uczestnicząca w spotkaniu otrzyma także podręcznik zawierający opisy 8 wartościowych projektów, które pomagają w inkluzywnej pracy z młodzieżą.
  Z opisów tych można także skorzystać planując własne projekty dla młodzieży.

  Podczas spotkania będziemy się dzielić swoim doświadczeniem:
  – porozmawiamy o tym, dlaczego relacja jest ważna,
  – doświadczysz na sobie aktywnych metod budowania relacji,
  – dostaniesz pdfa ze zbiorem międzynarodowych dobrych praktyk, przygotowanych w ramach projektu Crossroads*.

  Szkolenie poprowadzi Karolina Pisz: certyfikowana trenerka rozwoju osobistego, absolwentka Kursu Dramy Stosowanej, NVC, Daring Way, szkolenia dot. gier miejskich i questingu „Aktywizacja społeczna przyszłości”, i wiele innych. Posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów dot. rozwoju osobistego i aktywności społecznej dla różnych grup, przede wszystkim dla młodzieży. Autorka i realizatorka projektów dotyczących m.in. wzmacniania poczucia własnej sprawczości, asertywności i rozwoju osobistego.
  Anna Kasperek – psycholożka, mgr historii, trenerka rozwoju osobistego. Ma doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i treningów psychoedukacyjnych, dla grup międzypokoleniowych, dorosłych i młodzieży. Uczestniczka wielu kursów podnoszących kwalifikacje, m.in. trenerka programu Spadochron, praktyk Treningu Zastępowania Agresji, absolwentka Kursu Dramy Stosowanej. Współautorka gier miejskich i szkoleniowych, programów profilaktycznych dla młodzieży.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

30
 • Spotkanie z Jasiem Melą
  16:00 -18:00
  2021-11-30

  Jan Mela – polski podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca biegunów – północnego i południowego. Działacz społeczny – wolontariusz, porozmawia z nami o sile walki, o motywacji. Porozmawiamy o najtrudniejszej walce w życiu – walce z samym sobą.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Spotkanie z ks. Józefem Krawcem
  18:00 -19:30
  2021-11-30
  ul. Damrota 1 45-064 Opole

  Od 23 lat Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej “Barka” zapewnia Dom ludziom wykluczonym społecznie. Dotychczas ok. 2000 ludzi dzięki Barce może żyć godniej. Jest to dzieło życia księdza Józefa Krawca, który razem z resztą Zarządu Stowarzyszenia opiekuje się czterema domami. Ks. Józef na co dzień pracuje także z więźniami strzeleckich zakładów karnych, próbując wesprzeć ich w przewartościowaniu swojego życia.

  Ale Barka to przede wszystkim miejsce gdzie ludzie pracują dla siebie samych i dla innych, a także miejsce wzrostu nie tylko mieszkańców domów wspólnotowych ale także osób, które włączają się w to dzieło. Uczestnikom wtorkowego spotkania, o tym wszystkim opowie ks. Józef Krawiec.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

 • Wolontariacka integracja
  19:30 -21:00
  2021-11-30
  ul. Barlickiego 13 45-083 Opole

  Chcesz w ciekawy sposób poznać bezpośrednio aktywne osoby działające w organizacjach pozarządowych? Pragniesz większej integracji wolontariuszy? Zapraszamy na Volonteer Speed Dating, czyli innowacyjne wydarzenie integracyjne o charakterze potencjału, talentów i predyspozycji, polegająca na sesjach krótkich rozmów (limitowanych czasowo). Nawiązania kontaktu i networkingu w Talentowni.

  Wydarzenie poprowadzi Piotr Koziol – prezes Fundacji Kwitnące Talenty, która prowadzi miejsce uwalniania potencjału w Opolu – Talentownia. Zarządza organizacjami pozarządowymi od 30 lat. Przedsiębiorca od 2008 roku, w tym m.in. Menedżer ds. Programów inwestycyjnych, trener biznesu, certyfikowany zarządzający projektami (IPMA). Członek BNI Kreacja oraz Biznesowej Grupy Opole. Od kilkunastu lat zajmuje się fundraisingiem.

  Zapisy na to wydarzenie zostały zamknięte. Zapraszamy na inne spotkania.

grudzień
grudzień
grudzień
grudzień
grudzień

NASZE DZIAŁANIA

Potrzebujesz pomocy?

Opolska Służba Harcerska

Jesteś seniorem?

Zadzwoń na Telefon Życzliwości:
77 441 23 70

Centrum Senior zapewni wsparcie w znalezieniu wolontariuszy lub pracowników społecznych, którzy pomogą m.in. w robieniu zakupów, kupowaniu leków, przewożeniu rzeczy czy innej pomocy, jaka będzie potrzebna.

Chcę pomóc

Szukasz wolontariatu dla siebie? Wszystkie aktualne oferty dostępne są w bazie Korpusu Solidarności.

Dla każdego możemy znaleźć odpowiednią ofertę wolontariatu dostosowaną do jego oczekiwań i potrzeb. Rejestracja w bazie Korpusu Solidarności wiąże się z dodatkowymi możliwościami m.in. otrzymaniem Karty Wolontariusza.

Jeżeli w bazie nie znajdziesz wolontariatu dla siebie – zarejestruj się lub skontaktuj się pod numerem telefonu 535 446 389.

Osoby, które chcą pomóc w trudnym czasie pandemii zapraszamy również do kontaktu z Centrum Senior tel. 77 441 23 70.

Dla NGO

POZYSKAJ WOLONTARIUSZY
Zarejestruj swoją potrzebę pomocy lub organizację w bazie Korpusu Solidarności albo skontaktuj się pod numerem telefonu 535 446 389. Dzięki temu opolscy wolontariusze będą w stanie znaleźć Twoją ofertę.
DORADZTWO
Jeśli Twoje NGO potrzebuje doradztwa w zakresie księgowości, prawa i marketingu skontaktuj się z nami poradę pod nr 661 567 664 lub wysłać email na adres biuro@iskra.opole.pl
WOLONTARIUSZE EUROPEJSCY
Jeżeli jako organizacja lub instytucja poszukujesz wolontariuszy lub partnerskich organizacji z zagranicy, możecie skontaktować się mailowo z Fundacją Semper Avanti Opole pod adresem: mateusz.letowski@semperavanti.org. Zespół fundacji pomoże w pozyskiwaniu kontaktów zagranicznych, które mogą rozwinąć działania organizacji w skali europejskiej i nie tylko.
POMOC DLA NGO
Jeżeli Twoja organizacja jest w trudniejszej sytuacji, chociażby z powodu trwającej pandemii, zachęcamy do zwrócenia się o pomoc do Centrum Dialogu Obywatelskiego pod numerem telefonu 77 44 619 44.
PORADA PRAWNA
W Centrum Dialogu Obywatelskiego (https://cdo.opole.pl) mieści się również punkt nieodpłatnych porad prawnych i mediacji dla osób, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. W celu uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej należy umówić się na poradę pod nr 77 54 11 356 lub wysłać email na adres npp@um.opole.pl.
PROMUJ WYDARZENIE
Poniżej znajdziesz formularz, gdzie NGO mogą dodawać swoje wydarzenia, które będą następnie dodawane do miejskiego kalendarza i promowane na stronie: https://www.opole.pl/dla-mieszkanca/wydarzenia Wpisz swoje wydarzenie do -> formularza <-.
SALE KONFERENCYJNE
Do dyspozycji opolskich organizacji pozarządowych oraz wszystkich wolontariuszy społeczników, którym idea dialogu oraz partycypacji społecznej jest szczególnie bliska, oddane są trzy sale konferencyjne dostępne siedem dni w tygodniu w siedzibie CDO (https://cdo.opole.pl). Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Newsy

O Iskrze

Iskra – Opolskie Centrum Wolontariatu

Iskra – Opolskie Centrum Wolontariatu

Projekt Geko

Projekt Geko

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez poniższy formularz.

  Skip to content

   

  Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o aktualnych wolontariatach i wydarzeniach.

  Możesz się wypisać w każdym momencie